A sznszek lete mindenki szmra rdekes. Klnsen elbvl az nekes-tncos sznszet, hiszen abban tbbirny tehetsgnek s kpzettsgnek kell egyidejleg jelen lennie.
Ma Magyarorszgon ennek a mfajnak egyik kiemelked mhelye a Budapesti Operett Sznhz, ezrt az itt „dolgoz” mvszek kzl beszlgettnk nhnnyal a musical-sznszet sajtossgairl, a sajt szakmai felfogsukrl.
Nray Erika:
1) Hogyan kell kszlni a plyra annak, aki musical-sznsz szeretne lenni?
Szerintem minl korbban el kell kezdeni zent tanulni. A kotta ismerete ksbb elnyt jelenthet egy darab tanulsakor, de nem elvrs. Mindenfle mfajba rdemes belekstolni, lnyeg, hogy j nekesektl lessk el a szakma fogsait. A tnctanuls is nagyon fontos, brmikor is tudjuk elkezdeni! Soha ne higgye azt az ember, hogy mr tl ks, mert olyan nincs.
Sokat segt, ha az embernek van lehetsge fellpsekre, hiszen kln meg kell szokni a lmpalz „kezelst”, el kell sajttani a sznpadon a magabiztos mozgst.
2) Az llami vagy a magn szni oktats ajnlhat inkbb?
Mindkettnek van ltjogosultsga, nem igazn lehet sorrendet lltani.
n a sznszetet llami oktatsban tanultam, ami taln azrt jobb, mert ott tbb ismeretsget lehet szerezni, ami ksbb hasznos lehet. Ugyanakkor sok kollgm tanult magn szni tanodban, s nekik sem volt semmi htrnyuk, kivlan felkszlt mvszek lettek.
3) Hogyan tudod minden este belelni magadat az pp aktulis szerepedbe?
Egy id utn mr knnyebb rhangoldni a szerepre. Egsz nap bennem van, hogy este mit kell majd jtszanom. Ha htkor kezddik az elads, akkor mr tkor ott vagyok a sznhzban, tltzm, sminkelek, s elksztik a frizurmat. Ezzel mr rzem a darab hangulatt. ltalnossgban elmondhatom, nem szeretek a bfbl beesni a sznpadra. t-tz perccel kezds eltt mr a kvetkez jelenetre kszlk a sznpad mgtt.
A ruha s a dszlet is egy bizonyos „Pavlovi reflexet” idz el, gy eszembe sem jut sszekeverni a szerepeket, s Gagarina szvege helyett mondjuk a Dadt mondani.
Vannak komolyabb rkszlst ignyl szerepek is. Pldul Waldsttten brn nagy szma, a Csillagok aranya eltt mindig elnekelem magamban a dalt egyszer, hogy bennem legyen.
4) Soha nem unod meg a darabokat?
Nem, hiszen nincs kt egyforma elads. Mindig arra kell gondolni, hogy a kznsg kzl sokan elszr ltjk a darabot. Eljttek megnzni bennnket, s olyan sznszi munkt akarnak ltni a sokadik eladson is, mint amilyen a premier volt.
5) Mi a klnbsg a kis- s a nagysznpad kztt? Hogyan kell jtszani az egyik s a msik sznpadon?
A kis sznpad nagyobb kihvs, hiszen ott olyan, mintha a csaldnak jtszana az ember. Kevesen vannak ott, de nagyon kzel lnek. Kicsit gy kell jtszani, mintha egy film lenne. Minden kisebb baki feltnbb. A vgn a taps is ms: a kissznpadon csak szz ember tapsol, sokkal csaldiasabb a lgkr.
A nagysznpadon hangslyosabb gesztusokra s mimikra van szksg. ltalban nagyobb teret kell „bejtszani”, s ez msfajta eladsmdot ignyel. Az elads vgn a meghajlsnl rengeteg ember tapsol egyszerre, nagyon j hatsa van.
6) Vannak klnleges szvegtanulsi technikid?
Nem szeretek egyszerre sokat tanulni. Olyat soha nem teszek, hogy most van t szabad rm, s akkor lelk megtanulni az egsz darabot. Inkbb minden nap egy keveset, mondjuk fl-fl rt. A szveget mindig mozgssorral egytt rdemes tanulni. Amikor egyszer eladson kvl kellett a Csillagok aranyt nekelnem, s amikor egy nehz rszhez rtem, elrontottam a szveget, gy a zenbl is kiestem. Elszr nem rtettem, hogyan hibzhattam, mikor soha nem szoktam. Alaposan tgondolva az esetet rjttem, hogy az eltr krlmnyek miatt trtnhetett. A darabban azt is figyelem nekls kzben, hogy hov lpek, merre nzek, s az adott szitucival egytt „jn el” az odaill szveg is.
7) Mi van, ha elads kzben mgis rontotok?
Ha rontunk, akkor rgtn ki kell tallni valamit, amivel menteni lehet a helyzetet, lehetleg gy, hogy a kznsg azt ne vegye szre. Ez egy zens darabban a frappns megolds sokkal nehezebb, mint egy przaiban, mert itt a zene kzben megy tovbb.
8) Megengedheti magnak egy sznsz, hogy visszautastson egy szerepet?
Nlunk elfordulhat. Kernyi Mikls Gbor rendez r nagyon megrt, ha valaki nyoms okkal, pldul tanuls miatt nem vllal el egy szerepet. De lehet, hogy ez mshol nem gy van. n mostanban nhny szinkronszerepet utastottam vissza, de csak annyit, hogy azrt ne felejtsenek el.
9) Vannak olyan szerepeid, ahol nincsen vlttrsad. Ez – gondolom – klnleges felelssget r rd. Hogy csinlod, hogy soha nem betegszel meg?
A sok pihens a titka. Figyelek arra, hogy minden nap jfl eltt lefekdjek, s nyolc-tz rt aludjak. Mr az vad elejn megbeszlem magammal, hogy nem lehetek beteg! Ha mgis gy rzem, nem vagyok jl, akkor mindig vannak „csodaszereim”, pldul a fokhagyma.
Elfordult mr, hogy szvesebben krltam volna magam otthon az gyban, de akkor elmaradt volna az elads, gy ht minden ertartalkomat mozgstva vgigjtszottam az eladst. Utlag sosem bntam meg, hogy nem engedtem a betegsgemnek gyzni.
10) Melyik karakter ll hozzd a legkzelebb?
Mindegyikbl van bennem egy kicsi, de egyik sem fedi le teljesen az egynisgemet. Waldsttten brn tl elegns s nagyvonal, Gagarina szerepe pedig felnagytja a bennem lv szertelensget. Taln a Dajka hasonlt rm a legjobban, mert n is szeretek anyskodni.
11) A barti krd fleg sznszekbl ll?
A sznhz sszehoz minket. Nincs rivalizls, bartok vagyunk. Persze nem akarna mindenki mindenkivel egytt is nyaralni, de van, akivel szvesen vagyunk egytt a szabadidnkben is. Vannak, akikrl tudjuk, hogy nem kedvelik gy egymst, de gyllkdsrl sz sincs.
rdekes szakma a mink. Pldul sokat szoktunk azon vicceldni egymssal, mikor klnbz darabokban, klnbz viszonyokat kell eljtszanunk: egyszer anya – fia, majd szeretk vagy testvrek. Ez nagyon mulatsgos tud lenni. gy ltalban jellemz a j hangulat, gy persze hogy jl rezzk egymssal magunkat.
12) Mi vrhat a 2004/2005-s vadban?
A most fut darabok (Rme s Jlia, Mozart!…) olyan sikeresek, hogy ezeket tovbb fogjuk jtszani, gy a kvetkez vadban valsznleg csak kt bemutat lesz. Remljk, hogy azoknak is j fogadtatsuk lesz, hiszen a siker, a taps az, ami a sznsznek a legnagyobb rmet adja.