Magcs Ott
F. M., F. P. 2004.09.02. 22:24
A sznszek lete mindenki szmra rdekes. Klnsen elbvl az nekes-tncos sznszet, hiszen abban tbbirny tehetsgnek s kpzettsgnek kell egyidejleg jelen lennie.
Ma Magyarorszgon ennek a mfajnak egyik kiemelked mhelye a Budapesti Operettsznhz, ezrt az itt „dolgoz” mvszek kzl beszlgettnk nhnnyal a musical-sznszet sajtossgairl, a sajt szakmai felfogsukrl.
Magcs Ottval beszlgettnk.
1) Szerinted mikor rdemes elkezdeni a sznszi plyt? Te mikor kezdted?
Elszr 17 vesen, Tatabnyn jtszottam egy darabban. Szerintem mindenkppen akkor szabad elkezdeni musicalben jtszani, mikor mr tl van az ember a mutlson.
2) Az llami vagy a magn oktatst ajnland?
Mindkettnek van elnye s htrnya. n, tbbek kzt, Gr Nagy Mrinl tanultam. Szerintem az llami tants egysgesebb, mert ott adott a tananyag, ugyanakkor a magnoktatsban jobban oda tudnak figyelni az ember szemlyisgre.
3) Melyik fajta nekls ll hozzd a legkzelebb?
Nem is tudom… Az opera nagyon kttt, arra jobban oda kell figyelni. Taln a musicalt szeretem a legjobban, mert ott az ember szabadabban adhatja magt, lehet romantikus, vagy akr szertelen is.
4) Elfordul, hogy egy musicalsznsz j, mgsem kap igazn nagy szerepeket, mert nem olyan a hangfekvse?
Igen, ilyen sajnos van. Egy sznsznek mindig tudnia kell, hogy ha jelenleg a cscson is van, lehet, hogy ez holnap mr nem gy lesz. Ez szerencse krdse is. De soha nem szabad feladni!
5) Melyik szerepedet szeretted a legjobban?
Mindegyiket msrt szeretem, de ha vlasztanom kell, akkor taln a Rudolf s a Mozart szerepe a kedvencem.
6) Volt egy komoly srlsed is, ami miatt most mr nem jtszol a Budapesti Operettsznhzban. Mi trtnt pontosan?
Elszr az Elisabeth elads kzben trtnt baleset, ahol Rudolf szerept jtszottam. A forgsznpad nem mkdtt rendesen, gy mindannyian kiestnk a ritmusbl. Az egyik tncosnak pont felm kellett ugrania, s nekem el kellett volna kapnom, gyorsan kellett felllnom, a hirtelen mozdulattl a trdemben levlt egy darab porc. Kt ht mlva mr ismt jtszottam, amit nem lett volna szabad. Azutn a Mozart!-nl jtt a kvetkez srls, megint ugyanazon a trdemen. Azta mg mindig fj.
7) Jtszol most valahol?
Jelenleg nem jtszom sznhzban, most csak nekesknt lpek sznpadra. Nyron tbb fellpsem is volt.
8) Tapasztalataid szerint mennyire hozza kzel a sznhz a kollgkat?
A sznhz nagyon kemny csapatot kovcsol bellnk, kicsit gy, mint az iskolban. Ugyanakkor ezek ltalban szakmai bartsgok vagy szerelmek, ha elkerlnk egymstl, hamar megszakad a kapcsolat. Termszetesen fltkenysg is van. Mikor j sznsz kerl a csapatba, elfordul, hogy nehezen fogadjk be.
9) Hogyan litek meg, ha egy nlatok kevsb tapasztalt, mondjuk mg tanul, kap meg egy fszerepet?
Nem zavar, ha ilyen trtnik, hiszen a kezd ugyangy elmegy a vlogatsra, mint brki ms, s is a tudsa alapjn kapja meg a neki ill szerepet.
10) Milyen az Operettsznhzban a prbk hangulata?
A rendez r nagyon szigor, kemnyen fog minket. nem a sznszekrt, hanem a kznsgrt dolgozik. Kiablni is szokott, s srs is van nha, mg a „nagyfik” kztt is.
11) Mi a klnbsg a kis- s a nagysznpad kztt? Hogyan kell jtszani az egyiken, hogyan a msikon?
Teljesen ms. A kissznpad hangulata lerhatatlan, olyan, mintha egy csaldi sszejvetelen kezdennk el jtszani. A nagysznpadon nagyobb gesztusokkal kell dolgozni. Az sem mindegy, van-e hangosts. Ha mikroporttal nekelnk, mg a hangzs is ms egy kicsit.
12) Mi trtnik, ha rontotok a darab kzben?
Ha rontunk, akkor gyorsan ki kell tallni, hogyan lehet helyrehozni a hibt. Olyan, mint a tudathasads: az agyam egyik fele „civil”, a msik „sznsz”. Ha valami nem megy jl, akkor a msik fl szreveszi, s segt. Ez azt jelenti, hogy akkor teljes mrtkben a megoldsra s a jtkra is koncentrlok. Nagyon gyorsan kell dnteni, a zene miatt nincs id sokat gondolkodni. Egyszer, Elisabeth kzben azt vettem szre, hogy rossz versszakot kezdtem nekelni. Szerencsre a kvetkez sorban mr vissza tudtam trni az eredeti szveghez. Bizonyos esetekben egymsnak is lehet segteni. Ha jl csinljuk, akkor csak az veszi szre a rontst, aki nagyon ismeri a darabot.
13) Termszetes, hogy egy sznsz prhuzamosan tbb szerepet is jtszik egyszerre. Nem keveritek ssze a szerepeket?
Nem, mert a dszlet, a jelmez s a zene egyedi lgkrt teremt, mely szorosan sszekapcsolja a sznszt a szereppel.
14) Hogyan viszonyulsz a rajongkhoz?
Mint sokan, n is lltam gyerekkoromban a mvszbejr eltt a kedvenc sznszemre vrva, gy tudom, milyen rzs. Szerintem ez a plya a sznhz irnti rajongssal kezddik. Egyltaln nem zavar, ha valaki megvr, s autogramot kr. Nagyon kedvesnek tallom, mikor valaki hoz egy csokor virgot.
Van olyan, akinek nem felttlen rlnk. Olyan is elfordult, hogy valaki azt mondta, ngyilkos lesz, ha nem jtszom aznap este….. Persze, n is voltam rajong!
15) Izgulhat egy sznsz?
Szerintem a sznszek nagy tbbsge izgul! St, minl rgebb ta megy egy darab, annl jobban izgulunk eltte, hogy sikerljn megint valami jat nyjtani, s mindig j legyen. Egybknt ez az izguls ltalban a darab kezdetig tart, ahogy sznpadra lp az ember, elmlik, talakul.
|